Oral Exam

Emma

Ahojte, naše mená sú Emma a Dávid. Nedávno sme zmaturovali a začína sa náš prvý rok na vysokej škole. Keďže máme obaja radi matiku, a IT, v budúcnosti by sme chceli obaja pracovať v IT sfére. Ja by som chcela byť ‘a software developer’, softvérový vývojár pre nejakú zahraničnú firmu. Ja by som sa chcel venovať mechatronike. Pracovať jedného dňa v Silicon Valley je môj sen.

David

Aby sme si tieto sny splnili, potrebujeme ovládať Angličtinu a to perfektne. Emme jazyky idú, no pre mňa je anglina celkom výzva. Navyše som len začiatočník. Obaja však máme veľkú motiváciu sa ju učiť a preto sme sa rozhodli, že sa zapojíme do Erasmus projektu. Cieľom tohto projektu je spoznať nových študentov zo zahraničia, ktorí budú študovať na našej škole, nadviazať nové priateľstvá a navzájom sa od seba niečo naučiť. Komunikačným jazykom je angličtina. To znamená, že stretneme veľa nových kamošov, s ktorými budeme tráviť všetok voľný čas a praktizovať jazyk „v teréne“. Dosť však už o nás, teraz sa vám predstavia naši zahraniční kamoši.

Heidi

Hi, I’m Heidi, and I’m from England. I was born in Oxford, and when I turned five, my parents decided to move to London. I’m keen on travelling, reading and going to rock concerts. I want to be an English teacher one day, so I study my native language pretty hard and intensively to make my dream come true! I chose Slovakia because my cousin Oscar studied in Slovakia a few years ago. He said that people here were very kind-hearted, helpful and funny and the countryside is terrific as well! I can’t wait to go on our first trip together!

Juan

Hi there! My name’s Juan, and I’m from Spain, Barcelona. I’m fond of surfing and playing football. Please don’t ask me about my favourite football team. I’m sure you already know it. FC Barcelona! I study aviation in Madrid, and this year I will study in Slovakia. One of the reasons why I decided to come is my passion for hiking. It’s not a secret that your mountains are wonderful! I can’t wait to go hiking with my new friends!

James

Hey, I’m James, and I am from New York, the USA. It’s my first time in Europe, and I enjoy it! I’d like to see many European countries during my stay here. I heard that Slavic people are very kind, and their customs and traditions are significantly different from ours. To spend Easter and Christmas in a Slavic family will be exceptional. No doubts!

As your colleagues from different countries, we are excited to guide you through the
Maturita exam topics, exercises, and other sections on this website and share our
knowledge and experience with you.

Let’s get started!

Maturita Exam Topics

Orava – my Native Region

Health, Diseases, Human Body

European Union

Towns & Places

Slovakia, my Homeland

People & Environment (Pollution)

Young People & Their World

Leisure Time & Hobbies

Australia, Canada, New Zealand

Role Model

Housing

Science & Technology

My Lifestyle

Oral Exam

Written Exam

Exam Info & Tips

Blog

Steve Jobs

STEVE JOBS

February 12, 2021

Word of the Day

heal

What is it?

English Idioms & Phrasal Verbs

to lose one's touch